Nolia Beer Master

Nolia Beer Master är tävlingen där vi utser mässans bästa öl i en mängd olika klasser! Syftet är bland annat att lyfta hantverksbryggandet och premiera goda exempel! I varje klass koras en vinnare, en tvåa och en trea vilka hedras med varsitt diplom. Den öl som dessutom blir juryns favorit alla kategorier koras till Nolia Beer Master. Dessutom får segraren äran att brygga festivalölen till nästa års Nolia Beer. Här kan du ser vilka vinnare vi haft genom åren.

Tidigare år

2019

2019 ÅRS VINNARE

 

Nolia Beer Master 2019:
Bärnsten (Märzen) – Jämtlands Bryggeri

 

Ljus lager (21 bidrag)
1. Jämtlands Ekologiska Pilsner – Jämtlands Bryggeri
2. Loop Session Lager – Beer Studio
3. Dry Hopped Helles – Jämtlands Bryggeri

 

Mellanmörk och mörk lager (8 bidrag)
1. Bärnsten (Märzen) – Jämtlands Bryggeri
2. Bock’s Doppelbock – Bock’s Corner Brewery
3. Nolaskogs (Vienna lager) – Westerbottens Bryggeri

 

Syrlig öl (11 bidrag)
1. Jämtsur (Berliner Weisse) – Svartbergets Fjällbryggeri
2. Tart Passion Fruit (Berliner Weisse) – Jemtehed & Brande
3. Robinson Krusbär (Berliner Weisse) – Bryggverket

 

Belgisk & tysk ale (7 bidrag)
1. Johnny Quad (Belgisk Quadrupel) – Jemtehed & Brande
2. Saison – Fermenteriet
3. Village Saison – Svartbergets Fjällbryggeri

 

Övrig öl (8 bidrag)
1. One 2016 (Barley Wine) – Beer Studio
2. Bock’s Winter (Rökt Schwarzbier) – Bock’s Corner Brewery
3. Ånghest (California Common) – Revsunds Brewery

 

Porter & Stout (16 bidrag)
1. Bryggarbackens Six Pound Stout – Skellefteå Bryggeri
2. Sigtuna Midvinterblot (Imperial Porter) – Sigtuna Brygghus
3. Kaakao Kaakao (Imperial Stout) – Bryggverket

 

Brittisk ale (11 bidrag)
1. Bryggarbackens Drop The Bollocks (Bitter) – Skellefteå Bryggeri
2. Jämtlands IPA – Jämtlands Bryggeri
3. Four (Scotch Ale/Wee Heavy) – Beer Studio

 

Sessionöl (10 bidrag)
1. Bergsfolk 3,5 % (APA) – Svartbergets Fjällbryggeri
2. Lillprinsen 3,5 % (NEIPA) – Bryggverket
3. Sigtuna NAPA 0,5 % (APA) – Sigtuna Brygghus

 

Amerikansk ale (14 bidrag)
1. Monkey Mountain (APA) – Beer Studio
2. Jämtlands APA – Jämtlands Bryggeri
3. Högsommardag (APA) – Lockeby Bryggeri

 

Amerikansk IPA & DIPA (28 bidrag)
1. Dubbelpipa (DIPA) – Bryggverket
2. The Raging Rhinos Triple IPA – The Pine Ridge Brewery
3. Hazie Dizzie (NEIPA) – Odd Island Brewery

 

2018

2018 ÅRS VINNARE

Nolia Beer Master 2018 är: Kaakao Kaakao (Imperial Stout) från Bryggverket 

Lager
1. Kallholmens Levande Lager - Skellefteå Bryggeri (Tjeckisk pilsner)
2. Loop Session Lager - Beer Studio (India style lager) 
3.Bock’s Dunkel - Bock’s Corner Brewery (Dunkel)

Brittisk ale
1. Äljest- Gårdsbryggeriet 65°N (Bitter) 
2. Julöl - Jämtlands bryggeri (English strong ale)
3. Four- Beer Studio (Scotch ale/Wee heavy) 

Amerikansk ale  
1. Citrauvin- Odd Island Brewery (APA) 

Amerikansk IPA 
1. Dubbelpipa - Bryggverket (Imperial IPA) 

Belgisk ale 
1. AllstaQuad- Allsta Bryggeri (Quad/Belgian strong ale) 
2. StSixtus Salute - Hernö Hantverksöl (Abbey quadruppel) 
3. AllstaSaison- Allsta Bryggeri (Saison) 

Porter & stout
1. KaakaoKaakao - Bryggverket (Imperial stout) 
2. SchwarzmannStout - Bryggeriet Stenhammaren (Stout) 
3. Lockeby Imperial Stout - Lockeby bryggeri (Imperial stout)

Specialöl
1. One- Beer Studio (Barley wine) 
2. RaspberrySour - Dykes Brewery (Sour/Wild ale) 
3. TartPassion Fruit - Jemtehed & Brande (Berliner weisse) 

2017

2017 års vinnare

Nolia Beer Master 2017: Loop Session Lager (Pale/Modern Lager) – Beer Studio

Lager
1. Loop Session Lager (Pale/Modern Lager) – Beer Studio
2. Janne Shuffle (India Style Lager) – Bryggverket
3. Kallholmen Levande Lager (Tjeckisk pilsner) – Skellefteå Bryggeri

Amerikansk ale
1. Ale Night Long (Session Pale Ale, folköl) – Bryggverket
2. Monkey Mountain APA (New England Style APA) – Beer Studio
3. Lillpangarn (Session Pale Ale, folköl) – Bryggverket

Brittisk Ale
1. Kelburn Ca’ Canny (Old Ale) - Tjaerdalen Beer & Whisky (importör)
2. Jämtlands Julöl (English Strong Ale) – Jämtlands Bryggeri
3. Leafy Stardust (Red Ale) – Revsunds Brewery

IPA
1. Loch Lomond Stramash (Black IPA) - Tjaerdalen Beer & Whisky (importör)
2. Community Beer IPA (IPA) – Åre Bryggcompagnie
3. Jämtlands IPA (Brittisk IPA) – Jämtlands Bryggeri

Porter & Stout
1. Loch Lomond Silkie Stout (Stout) – Tjaerdalen Beer & Whisky (importör)
2. Broder Ivan (Russian Imperial Stout) – Bröderna Bommen
3. Kelburn Cart Noir (Porter) - Tjaerdalen Beer & Whisky (importör)

Övrig öl (veteöl, belgisk ale, suröl, lambic, rökt öl, mm)
1. One 2016 (Barley Wine) – Beer Studio
2. Belgo Twin (Belgisk dubbel) – Pite Bryggeri
3. Loch Lomond Peat Smoked Ale (rökt ale) – Tjaerdalen Beer & Whisky (importör)

2016

2016 års vinnare

Mässans bästa öl från importör
De 
Dochter van de Korenaar Sans Pardon
 
Mässans bästa öl från ett bryggeri
Bock's Corner Br
ewery och deras Pils/lager
 
Bästa lager
Bryggverkets Janne Shuffle

 
Bästa ale 4,5-7%
Kelburn Brewing companys Ca´canny
 
Bästa IPA
Bryggverkets Dubbelpipa

 
Bästa veteöl
Westerbottens Bryggeri Vithatten

 
Bästa specialöl
Bryggverkets 
Surpéne
 
Bästa alkoholsvag/fri öl
Bryggverkets 
Lillpangarn